Egyre biztosabb, hogy nagyon kemény télnek nézünk elébe
Csak csökkentett mennyiségben indult újra a gázszállítás Oroszországból Németországba az Északi Áramlat 1 vezetéken, írja a Guardian.
A becslések szerint az ellátás alig 40 százaléka a normál mennyiségnek, ami nem elegendő ahhoz, hogy az energiaválságot megfékezzék Európában ezen a télen – mondták a szakértők.
Az első jelentések csak arról szóltak, hogy a csapokat helyi idő szerint reggel 6 órakor nyitották meg, de csak annyit közöltek, hogy folyik a földgáz, azt nem, hogy mennyi. A Gazprom, az orosz állami energiavállalat által az Északi Áramlat 1-es vezeték németországi üzemeltetőjének, a Gascade-nek adott adatok szerint 530 gigawattóra leszállítása várható csütörtökön.
Klaus Müller, a Bundesnetzagentur energiaszabályozó hatóság vezetője azt mondta, hogy ez a normál szint 30 százaléka, de később ezt a számot 40-re módosította.
Berlinben és Brüsszelben úgy gondolják, hogy Oroszország szándékosan szűkíti az utánpótlást, hogy megbosszulja az ukrajnai invázió miatt bevezetett nyugati szankciókat.
A Gazprom az elmúlt hetekben 60 százalékkal csökkentette az Északi Áramlat 1-en keresztül Németországba irányuló gáz hozamát, arra hivatkozva, hogy hiányzik a Siemens gázturbinája, amelyet Kanadában javítanak. A német gazdasági minisztérium szóvivője szerdán azt mondta, hogy a karbantartási munkálatok befejezése után “nincs műszaki indoka” a szállítások visszafogásának.
Németország a július 11-i leállás óta feszülten várta a munkálatok végét, senki sem tudta biztosra, hogy teljesen leállítják-e a gázt, vagy ugyan kevesebb, mint eddig, de azért valami jönni fog.
Szakértők szerint a jelenlegi körülmények között elkerülhetetlen az energiaválság Európában.
Az Európai Bizottság szerdán felszólította az uniós országokat, hogy a belátható időn belül 15 százalékkal csökkentsék a földgáz iránti keresletet a téli gázkészletek növelése érdekében. Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen egyenesen „zsarolásként” emlegette a kialakult helyzetet.
A tagállamokat arra is felkérték, hogy adják meg Brüsszelnek a felhatalmazást a kötelező energia-arányosítás bevezetésére, amely lehetővé tenné az ellátások prioritását arra az esetre, ha Oroszország teljesen leállítaná az Európába irányuló gázellátást.
Az IMF becslései alapján számos, az európai gazdaságra gyakorolt katasztrofális hatásokra vonatkozó figyelmeztetések láttak napvilágot. Egyes országokat recesszióba sodorhatnak, gyárak bezárására és a háztartások hőkorlátozására lehet számítani. A lényegesen magasabb energiaköltségeket és fogyasztói árakat már most is mindenki érzi, és az előrejelzések szerint a kilátások csak romlani fognak.
Robert Habeck, Németország gazdasági minisztere „rémálom forgatókönyvről” beszélt, amellyel Európa, különösen Németország, Európa legnagyobb gazdasága néz szembe.
Habeck beszélt azokról a lépésekről, amelyeket személyes energiafogyasztásának csökkentése érdekében tett, ideértve a rövidebb zuhanyozást és a lámpák lekapcsolását, mire korábban a német fogyasztókat és az önkormányzatokat is felszólították. Mindez egy három részből álló vészhelyzeti gázválság-terv része, amelyet még az év elején indítottak el.
A terv harmadik, egyben utolsó része egy drámai lépés lenne, amely magában foglalja a belső piacba való beavatkozást annak meghatározására, hogy mely iparágak milyen szintű ellátást kapnak.
A hónap elején Habeck bejelentette, hogy országszerte újból üzembe helyezik az erősen szennyező széntüzelésű erőműveket. Egyelőre azonban nem vonják vissza az atomenergia-termelés leállítására vonatkozó döntését, amelyet az év végéig terveznek fokozatosan megszüntetni, ám ez közel sem tekinthető végleges döntésnek.
Németországban emellett ugrásszerűen megnőtt az igény a megújuló energiaellátás növelésére, de Berlin továbbra is erősen függ Moszkvától, energiájának nagyjából egyharmada orosz földről származik.
Tavaly, a jelenlegi válság előtt Oroszország biztosította az EU teljes gázellátásának 40 százalékát, míg Németországban ez a szint elérte az 55 százalékot. Európa legnagyobb gazdasága azóta mintegy 30-35 százalékra csökkentette ezt az arányt.
Szerdán 65 százalékos volt a német gáztárolók töltöttségi szintje. A cél az volt, hogy november elejére 90 százalékig megteljenek, ami elég lenne a téli időszakra, ám ez a mostani adatokat figyelembe véve aligha fog sikerülni.
Ursula von der Leyen szerdán kijelentette: “Oroszország zsarol minket. Oroszország fegyverként használja az energiát, és ezért legyen szó az orosz gáz részleges vagy teljes leállásról, Európának készen kell állnia.”
Az orosz média megfigyelői szerint Vlagyimir Putyin hívei örülnek, hogy Moszkva az európai energiaellátás ellenőrzésével gyakorlatilag túszul ejtette a kontinenst, és hozzájárult a társadalmi nyugtalansághoz, politikai belharcokhoz és bizonytalansághoz.
A hét elején, a macska-egér játékhoz hasonlító huzavona csúcspontján Moszkva gúnyosan ajánlotta Németországnak, hogy utánpótlási alternatívaként használják a több milliárd eurós, vadonatúj Északi Áramlat 2-t, amely egyébként azért épült, hogy megerősítse az európai energiabiztonságot. Csakhogy a német kormány ennek beüzemelését leállította, válaszul Oroszország februári ukrajnai inváziójára.
Érdemes elolvasniPutyin: a Nyugat hibája, hogy csökkent az orosz gázszállítás, és tovább csökkenhet
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon